banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
14 15 16 17 18 19 20
Czwartek, 17.06.2021
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Środa, 11.12.2019
Modernizacja Rypińskiego Domu Kultury

baner loga

Modernizacja Rypińskiego Domu Kultury to długo wyczekiwana i kluczowa inwestycja w mieście, którą udało się zrealizować dzięki pozytywnej decyzji Urzędu Marszałkowskiego będącego dysponentem funduszy unijnych. Z Regionalnego Programu Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 4 – rejon przyjazny środowisku, działanie 4.4 – Ochrona i rozwój zasobów kultury Gminie Miasta Rypin udało się pozyskać środki w wysokości około 2,6 mln zł. Mimo, że to mniej niż połowa realnych wydatków, to i tak duże ułatwienie dla Organizatora. Koszt całego zadania szacuje się na około 4,8 mln zł. Kompleksowa modernizacja objęła salę widowiskowo – kinową włącznie z balkonem oraz pomieszczenia takie jak: kasa, szatnia, kawiarnia, hole wraz klatką schodową. W ramach projektu zakupiono także wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający i oświetlenie, które zaspokoją potrzeby kina, teatrów, koncertów i innych wydarzeń estradowych. Zwieńczeniem prac modernizacyjnych była przebudowa placu przed kinem „Bałtyk”.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku i trwały do końca czerwca 2018 r. Nowa, wyremontowana sala kina zyskała więcej miejsc siedzących – 267. Przed remontem sala dysponowała tylko 211 miejscami. Specjalnie podświetlane schody na widowni są gwarancją bezpiecznego przemieszczania się. Przy projektowaniu starano się zachować najbardziej charakterystyczne dla sali detale, które nadają niepowtarzalny klimat rypińskiej instytucji z poszanowaniem jej bogatej przeszłości. Zachowano architekturę pilastrów, na których zawisły oryginalne, odrestaurowane kinkiety. Sala zyskała nową scenę z kulisami i zmechanizowaną kurtyną. Zadbano również o wyposażanie sali widowiskowej w fortepian akustyczny.

Technologia 3D, system dźwięku przestrzennego Dolby Atmos spełniają współczesne standardy jakości i z pewnością wzbogacaj wrażenia widzów i odbiorców wydarzeń kulturalnych. Estetyka i piękno nowej sali cieszą oczy i sprawiają, że coraz więcej osób odwiedza Rypiński Dom Kultury, o którym z dumą teraz możemy powiedzieć, że jest perełką rypińskiej kultury.

Bardzo funkcjonalne i niezbędne jest także pojawienie się szatni. Dla oczekujących na seans lub spektakl są także wyznaczone w budynku miejsca – przestronne hole z kanapami i mała kawiarnia, która dzięki fototapecie przenosi gości do przedwojennej przeszłości miasta.

Pomyślnej realizacji projektu sali widowiskowej autorstwa architekta Romana Ptaszyńskiego z firmy WK Partners sp. z o.o. w Warszawie dokonał wykonawca -  spółka z o.o. „Wiksbud” z Lipna.

Dopełnieniem tej dużej inwestycji były prace związane z remontem placu przed kinem „Bałtyk”. Prace remontowe związane z przebudową placu przed budynkiem rozpoczęły się wczesną wiosną, a zakończyły się latem 2019 roku. Autorem projektu przebudowy placu przed kinem „Bałtyk” była Pracownia Architektoniczna Królikowski & Jaworski s.c., a wykonawcą firma ABC Nieruchomości z Brodnicy. Nowy plac zyskał więcej przestrzeni i co ważne stał się godną wizytówką instytucji. Zostały rozebrane murki klinkierowe, które ograniczały przestrzeń i widoczność oraz wymieniono kostkę brukową. W zamian pojawiły się szerokie schody, które powadzą do budynku. Nowe ławeczki, nasadzenia oraz oświetlenie dodają prestiżu i zachęcają do odwiedzania kinoteatru. Na betonowej tablicy przy wejściu na plac została umieszczona podświetlona nazwa naszej instytucji. Na drugiej zaś wisi tablica upamiętniająca tę historyczną inwestycję. Plac przed kinem zachwyca  nowoczesnością i jest jednocześnie kameralnym miejscem dla oczekujących na wydarzenia kulturalne.

Dbałość o szczegóły, wystój wnętrz, kluczowe decyzje co do rozwiązań technicznych to praca wielu osób związanych z Rypińskim Domem Kultury i Urzędem Miasta Rypin zawodowo, sentymentalnie, dla których kultura stanowi ważny aspekt życia społecznego. Warto było wykazać się cierpliwością i poczekać, gdyż efekt końcowy wielkiego projektu „Modernizacja Rypińskiego Domu Kultury”  po prostu zachwyca.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się