grafika
Powiązane galerie:
45 Rypińska Wiosna Teatralna

W dniach od 16 do 18 maja br. w Rypińskim Domu Kultury zakwitła po raz 45 Rypińska Wiosna Teatralna. Na deskach zmodernizowanej sali zaprezentowało się 20 amatorskich grup teatralnych z całej Polski. Tegoroczne spektakle oceniało jury, w którym zasiedli: Barbara Rogalska – aktorka Baju Pomorskiego w Toruniu, instruktor teatralny,  Piotr Szwedes – aktor i producent teatralny oraz Justyna Motylewska – instruktor teatralny i muzyczny, kierownik ds. artystycznych RDK.

Tegoroczna, jubileuszowa Rypińska Wiosna Teatralna zyskała szczególny prestiż, a to za sprawą patronatu honorowego, którym wydarzenie objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz i Rada Miasta Rypin. Patronat medialny zaś sprawowały lokalne telewizje i prasa oraz TVP Bydgoszcz.

Pierwszego dnia prezentowały się teatry dziecięce. Wśród uczestników nie zabrakło rypińskich przedszkolaków, jak również dzieci starszych, które przyjechały do Rypina z różnych stron naszego kraju. Drugiego dnia mieliśmy okazję podziwiać teatry młodzieżowe, a nawet tworzone przez dorosłych aktorów amatorów.

Poziom RWT był w tym roku bardzo wysoki i wyrównany. Jury podkreślało, że nie było złych spektakli. Komisja musiała dokonać wyboru pomiędzy dobrymi, a tymi najlepszymi. Wszystkie były ciekawe, dobrze przygotowane, poruszały ciekawe zagadnienia i przedstawiały często aktualne problemy młodego człowieka w trudnej, mimo wielu udogodnień rzeczywistości. Spektakle były różnorodne. Jedne bawiły, inne wzruszały, a także zaskakiwały i skłaniały do refleksji.

Rypiński Dom Kultury bardzo się cieszy, że Rypińska Wiosna Teatralna ma swoją kontynuację. Klimat i atmosfera tego wydarzenia sprawiają, że teatry spoza miasta chętnie tu wracają, bez względu na werdykt festiwalu. Samo uczestniczenie w wydarzeniu, możliwość wzajemnego oglądania się na scenie, długie rozmowy z jurorami, a także szansa na wymianę doświadczeń i pomysłów sprawiają wszystkim artystom wiele satysfakcji, motywują do poszukiwania nowych środków twórczych i utwierdzają w przekonaniu, że warto realizować się artystycznie i rozwijać swoje pasje i talenty.

Mamy nadzieję, że kolejne edycje Rypińskiej Wiosny Teatralnej przyniosą jeszcze więcej uczestników, jak również publiczności, która w amatorskim teatrze odnaleźć może wiele walorów artystycznych i edukacyjnych, bo żeby jakikolwiek teatr miał sens musi być zawsze po jednej stronie aktor, a po drugiej widz. Bez tego czynnika teatr nie istnieje. Dostrzeżenie przez nauczycieli szkół średnich i podstawowych walorów edukacyjnych jakie niesie ze sobą uczestnictwo w oglądaniu spektakli z pewnością zbuduje w młodym człowieku wiele pozytywnych cech, ukształtuje pewne postawy i zachowania, rozbudzi wrażliwość, a to zaprocentuje w przyszłości odpowiednią wiedzą kulturalną i umiejętnością zachowania w instytucjach kultury, a także skłoni do głębszego przeżywania wydarzeń kulturalnych. Mamy nadzieję, że w przyszłości na widowni zasiądzie więcej klas ze szkół podstawowych i średnich miasta i powiatu. Warto bowiem jest skorzystać z niekomercyjnej oferty jaką Rypiński Dom Kultury posiada, bo zwłaszcza z takiej można czerpać wiele cennych wzorców i przeżyć.

Na finał 45. RWT specjalnie dla najmłodszych widzów wystąpił Teatr Czwarte Miasto z Gdyni, a dla dorosłych widzów w wspaniałej kreacji aktorskiej zaprezentowała się Katarzyna Kołeczek. Pomiędzy zawodowymi spektaklami został wyświetlony film dokumentalny pt. „45 Mgnień Rypińskiej Wiosny Teatralnej” w reż. Andrzeja Pawlewicza. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki. Na 45 urodziny RWT wszyscy obecni mogli poczęstować się wspaniały tortem i podzielić wrażeniami z naszego festiwalu.

Dziękujemy wszystkim teatrom, które zaprezentowały się na scenie Rypińskiego Domu Kultury. Dziękujemy rypińskiej publiczności za obecność. Gratulujemy zwycięzcom, którzy otrzymali nagrody finansowe i pamiątkowe statuetki. Gratulujemy rypińskim przedszkolakom, które swoimi spektaklami imponująco otworzyły Wiosnę. Protokół z konkursu wraz z listą laureatów zamieszczamy obok.  

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się