grafika
Powiązane galerie:
Ekologiczna Majówka 2019

Kolejna Majówka za nami. Tym razem pogoda nie rozpieszczała obecnych, ale mimo chłodnego popołudnia i deszczowego wieczoru nie zabrakło publiczności na głównych atrakcjach ekologicznej majówki. Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta Rypin na czele z Burmistrzem Pawłem Grzybowskim oraz Rypiński Dom Kultury zadbali, aby podczas wspólnego biesiadowania nie zabrakło rozrywki z elementami edukacji ekologicznej dla mieszkańców w każdym wieku, a dzięki hojności głównego partnera Totalizatora Sportowego właściciela marki Lotto udało się jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę.

Tegoroczne prezentacje artystyczne na specjalnie przygotowanej scenie otworzyły popisy najmłodszych artystów, dzieci z rypińskich przedszkoli, które w piosence, wierszu i tańcu nawiązywały do tematu majówki czyli ekologii. Niespodzianką dla rodzin był spektakl Teatrzyku Objazdowego Pomarańczowy Cylinder pt. „Pan Wodorek w kosmosie”. Interaktywna zabawa z elementami edukacji ekologicznej udzieliła się i dorosłym i dzieciom. Natomiast prawdziwe tłumy zgromadziły popisy młodych tancerzy, rozwijających swój talent w strukturach Dziecięcej Akademii Rozwoju Umiejętności, którą prowadzi Mirosław Becmer.

Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami artystycznymi ogłoszone zostały rozstrzygnięcia konkursów ekologicznych, m.in. II Konkursu plastycznego „Ekorzeźba”. Jury konkursy w składzie: Przemysław Rębacz – z-ca kierownika Wydziału Środowiska i Nieruchomości UM Rypin, Agnieszka Szwankowska – instruktor plastyki RDK oraz Justyna Motylewska – kierownik ds. artystycznych RDK postanowiło przyznać po jednej nagrodzie uczniom każdej placówki, jak również wiele prac wyróżnić.  Nagrody w tegorocznej edycji „Ekorzeźby” w kategorii przedszkola miejskie zdobyły następujące osoby: Klaudia Rykaczewska (PM nr 1), Karol Kaniewski (PM nr 2), Jolanta Machcińska (PM nr 3), wyróżniono zaś : Juliana Klewicza (PM nr 1), Grzegorza Śniegockiego (PM nr 1), Rafała Jadczaka (PM nr 2), Maję Milarską (PM nr 2), Joannę i Alicję Baldouskie (PM nr 2), Alicję Nowowiejską (PM nr 2), Jana Sobierajskiego (PM nr 2), Julię Obarę (PM nr 3) i Antoninę Sypiańską (PM nr 3). W kategorii szkół podstawowych nagrody powędrowały do: Agaty Gałki, Julii Fabiszewskiej, Weroniki Kozerskiej za pracę zbiorową (SP 1) oraz do Julii Jastrzębskiej (SP 3), wyróżniono zaś: Wiktora Macikowskiego  (SP 3), Antoniego Suleckiego (SP 3), Ewelinę Niedbalską (SP 3) oraz Amelię Lewandowską (SP 3). Tegoroczna edycja konkursu zaskoczyła organizatorów liczbą zgłoszeń, jak również pomysłowością i precyzją wykonanych rzeźb z zastosowaniem surowców wtórnych podlegających selektywnej zbiórce na terenie miasta Rypin. Do konkursu przystąpiły wszystkie miejskie przedszkola i szkoły podstawowe  z naszego miasta.  Poziom okazał się wyjątkowo wysoki. Mamy świadomość, że niektóre prace – szczególnie przedszkolaków były wykonane z pomocą osób dorosłych (rodziców) jednak w tym przypadku odczytujemy to jako pozytywny wpływ konkursu na relacje rodzinne, koleżeńskie w ogóle interpersonalne. Praca nad skonstruowaniem ekorzeźby to doskonały pretekst na wspólne spędzanie czasu, integrację i ekologiczną edukację.

Blok koncertowy również obfitował w wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowali się różni artyści. Dla młodzieży wystąpił artysta  gatunku hip - hop Łukasz „Małpa” Małkiewicz z Torunia, zaraz po nim w piękne i sentymentalne melodie wprowadził zebranych zespół romski „Romanca” z Olsztyna, a na zakończenie jako główna gwiazda wieczoru zaśpiewał Sławomir.

Mimo niesprzyjającej pogody nie zabrakło publiczności, która wytrwała do końca koncertu. Mamy nadzieję, że Ekologiczna Majówka przyniosła wszystkim dużo relaksu i dostarczyła wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii, która przełoży się na praktykę, co w ostateczności doprowadzi do polepszenia jakości życia na naszej planecie.

 

            

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się