grafika
Powiązane galerie:
28 Turniej Recytatorski Poezji Patriotycznej

Jak każdego roku, również i w bieżącym Rypiński Dom Kultury zorganizował w dniu 8 listopada 2018 roku 28 edycję Turnieju Recytatorskiego Poezji Patriotycznej.

        Nie bez kozery turniej recytatorski odbywa się właśnie w  listopadowym czasie. To właśnie 11 listopada Polska świętuje odzyskanie niepodległości. W tym roku zaś to jest imponujący jubileusz, bo mija równo wiek jak nasz kraj wyrwał się z rąk zaborców i po 123 latach niewoli znów pojawił się na mapie Europy. Historia Polski była trudna, wielokrotnie nasz naród doświadczał agresji, najczęściej ze strony najbliższych sąsiadów, a przodkowie nasi przelewali krew w walkach narodowo – wyzwoleńczych. Dziś na szczęście żyjemy w bezpiecznych czasach, jednak naszym obowiązkiem w stosunku do kraju i ludzi, którzy o niego walczyli jest pamięć.

Jedni walczyli z bronią w ręku, a inni chwytali także za pióro.        W trudnych chwilach poeci wyraz miłości do ojczyzny oddawali                   w swoich wierszach, poematach. Również współcześni autorzy piękno ojczystej ziemi sławią w swej twórczości.

Do udziału w konkursie RDK zaprosił zarówno uczniów różnych szkół: podstawowych,  gimnazjów i uczniów szkół średnich. Dlatego Turniej odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Najpierw prezentowali się młodsi uczniowie, a po nich starsi.

Zmagania krasomówcze oceniało jury w składzie: Elwira Żuchowska – nauczyciel polonista,  Danuta Wiśniewska – recytatorska, miłośniczka poezji, członkini Bractwa Literackiego, oraz Hanna Maciejewska – nauczyciel polonista.

Po wysłuchaniu 14 recytatorów zapadł następujący werdykt:

W kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów:

I miejsce wyrecytował Maciej Janiszewski (Gimnazjum Powiatowe),

II miejsce przypadło Katarzynie Wiśniewskiej (SP Nadróż) i Klaudii Forembskiej (SP Ostrowite),

III miejsce otrzymał Oskar Rupiński  (SP Kowalki).

Wyróżniono: Zuzannę Romanowską i Sandrę Palińską (SP Zakrocz) oraz Natalię Błażejewską (SP Stępowo).

W kategorii uczniów szkół średnich jury przyznało dwa miejsca I dla: Natalii Sulskiej (ZS nr 2) oraz Moniki Siudowskiej (Liceum Plastyczne),

II miejsce przypadło Weronice Rzeszotarskiej (ZS nr 2),

III miejsce zaś otrzymały: Dominika Rentflejsz (ZS nr 1) oraz Paulina Wojciechowska (ZS nr 2),

Wyróżniono zaś: Klaudię Kamińską i Lidię Sinacką (ZS nr 1).

Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz nagrody i wyróżnienia w formie ciekawych książek. Serdecznie gratulujemy uczniom i dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu.

Mamy nadzieję, że nie zabraknie chętnych do udziału w kolejnych edycjach Turnieju.

JM

 

 

 

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się