grafika
Powiązane galerie:
grafika
Poniedziałek, 16.07.2018
Wakacyjne warsztaty filmowe

Halo, Halo tu Ziemia…

Rypiński Dom Kultury podobnie jak rok temu zorganizował dla dzieci wakacyjne warsztaty filmowe. To doskonała alternatywa, szczególnie dla tych którzy interesują się filmem, marzą o byciu aktorem lub operatorem kamery, dźwiękowcem, a nawet reżyserem. Warsztaty poprowadził filmowiec z Bochni Michał Kołdras, który jest także założycielem serwisu internetowego www.kinoamatorskie.pl.

Pierwszego dnia dzieci poznawały tajniki fachu filmowca. Zapoznały się z terminologią używaną przez osoby pracujące w branży filmowej. Odkrywały sztuczki montażu zdjęć i oglądały materiały poglądowe w celu wykorzystania zdobytej wiedzy w kolejnym dniu. Następnie realizowano pracę na planie filmowym zgodnie z wcześniej wymyślonym przez uczestników scenariuszem. Jak się okazało praca na planie filmowym nie należy do najłatwiejszych. To wymagające zajęcie, w którym należy wykazać się dobrą pamięcią, koncentracją, cierpliwością, odpornością na stres oraz odpowiedzialnością. Na szczęście uczestnicy wykazali się posiadaniem wszystkich niezbędnych cech i z zapałem tworzyli niezwykłą, bo kosmiczną przygodę.

Scenariusz powstał w wyniku burzy mózgów. Postanowiono wykorzystać fakt, że w dalekim kosmosie na planecie Mars jest krater o nazwie Rypin. Skąd się akurat tam wziął? Dlaczego nosi nazwę naszego miasta? Czy na innych planetach jest jakieś życie? To wszystko stało się podwaliną do stworzenia historii nie z tej ziemi, która następnie została zekranizowana.

Ciężka choć ciekawa praca nad tworzeniem filmu  była fajną zabawą, która zintegrowała grupę.  Sympatie uczestników przełożyły się na wzajemną pomoc na planie filmowym, przełamywanie wstydu i lęku przed wystąpieniami publicznymi i zaowocowały przyjaźniami. Dobra atmosfera, wspaniały kontakt prowadzącego warsztaty z uczestnikami spowodowały, że powstał kolejny, krótkometrażowy hit filmowy, tym razem z gatunku science-fiction, na premierę którego zaprosimy wszystkich już wkrótce.

Oprócz zacięcia aktorskiego tegoroczna grupa wykazał też duży talent wokalny i instrumentalny, który oczywiście został dobrze wykorzystany na potrzeby filmu. Dzieci w studio nagrań pod okiem reżysera dźwięku Dariusz Pucińskiego i przy wsparciu instruktorów RDK nagrały starą piosenkę, która ze względu na swoją tematykę okazał się niezwykle aktualna. Piosnkę pt. „Leci rakieta leci” w wykonaniu aktorów będzie można usłyszeć we wspominanym już wcześniej filmie „Rypin na Marsie”. Mamy nadzieję, że film ten wpisze się w cykl wydarzeń artystycznych organizowanych na jesieni przez nasze miasto pod hasłem „Rypin na Marsie”.

Podsumowaniem wakacyjnych warsztatów filmowych była wycieczka do Łodzi. Dzieci zwiedziły nowoczesne Centrum Nauki i Techniki  EC1 utworzone po starej Elektrowni, obejrzały seans pt.:„ U pana Twardowskiego” w Planetarium EC1 oraz zwiedziły Muzeum Kinematografii. Na zakończenie był czas wolny i bezkonkurencyjny posiłek w McDonaldzie.

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się