banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
26 27 28 29 30 31 1
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Piątek, 10.11.2017
Opera "Carmen"

 

 

Opera w Rypinie

27 października br w sali widowiskowej Rypińskiego Domu Kultury odbyło się niecodzienne wydarzenie. Specjalnie dla koneserów muzyki klasycznej oraz takich widowisk jak opera, w ramach projektu „Wielkiej sztuki na ekranie” odbyła się retransmisja opery Georges’a Bizeta „Carmen”, do której libretto napisali Henri Meilhac i Ludovic Halévy na podstawie noweli Prospera Mérimée pod tym samym tytułem wprost z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Zebrani mieli okazję poznać historię ognistej cyganki Carmen, której uroda i temperament sprawiają, że żaden mężczyzna nie może się jej oprzeć. Carmen skrzętnie korzysta ze swojego uroku, rozkochuje w sobie wybranych mężczyzn, którzy dla niej są w stanie zrezygnować z kariery i rodzinnego życia. Carmen jednak jest niestała w uczuciach, bawi się też uczuciami kochanków, zwodzi, obiecuje i jednocześnie gardzi wybrankami, za co płaci najwyższą cenę. Gnie z rąk szaleńczo zakochanego w niej  don Jose.

Opera na dużym ekranie emitowana była w bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku, składała się z czterech aktów i wykonana była w oryginalnym języku francuskim. Polskie napisy spowodowały, że była też dobrze zrozumiana przez oglądających. Doskonała gra aktorska wybitnych śpiewaków operowych m.in. m.in.  Elīny Garanča  (Carmen), Trevora Scheunemanna  (Moralès),  Roberto Alagny  (don José), Barbary Frittoli (Micaëla) spowodowały, że widowisko nabrało niepowtarzalnej atmosfery.

Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia wejdą na stałe do repertuaru imprez kulturalnych Rypińskiego Domu Kultury.

J. Motylewska

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się