banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
26 27 28 29 30 31 1
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
I Festiwal Filmów Amatorskich STOPKLATKA

 

 

 

 

Stopklatka w kinie Bałtyk

W miniony weekend 7 – 8 października w Rypińskim Domu Kultury odbył się pierwszy Festiwal Filmów Amatorskich „Stopklatka”. Pomysł na realizację tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego narodził się wraz z otrzymaniem dofinasowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza i Rady Miasta Rypin na projekt „Wielka Sztuka na Ekranie”, w ramach którego zakupiono nowoczesny ekran kinowy. Dzięki temu poprawiła się w sposób wyraźny jakość wyświetlanych filmów w kinie „Bałtyk”, na czym korzystają wszyscy widzowie odwiedzający nasze kino. Również dzięki temu projektowi zrealizowaliśmy warsztaty filmowo – aktorskie dla dzieci i młodzieży podczas minionych wakacji, których owocem była etiuda filmowa pt. „Skarb w Rypinie”. W najbliższej przyszłości będziemy mieli okazję podziwiać „Wielką sztukę na ekranie” i to dosłownie, ponieważ już 27 października br. na dużym ekranie zobaczymy operę Carmen z MET. Dzięki temu projektowi udało nam się stworzyć piękne wydarzenie kulturalne jakim był wspomniany wcześniej Festiwal Filmowy Stopklatka.

Sobota – 7 października była ściśle konkursowa. Jury w składzie: Jarosław Jaworski – współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Tofifest w Toruniu, Grzegorz Ziomek – dyrektor Rypińskiego Domu Kultury oraz Wawrzyniec Turowski – student III roku reżyserii i operatorstwa warszawskiej SAN w skupieniu obejrzało dziewiętnaście filmów zgłoszonych do konkursu. Jurorom w ocenie pomagała grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie.   Po przeszło ośmiu godzinach oglądania krótkich metraży w różnych gatunkach od dokumentu, po fabułę, w godzinach nocnych zapadł werdykt, który oficjalnie ogłoszony został kolejnego dnia.

W niedzielę 8 października w południe Festiwal Stopklatka gościł najmłodszych. Specjalnie dla dzieci z miasta i powiatu został zaprezentowany zestaw bajek krótkometrażowych „Wyobraźnia”, a na deser klasyka szwedzkiego kina familijnego – seans pt. „Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”. Pomiędzy seansami został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater filmowy”. Nagrodzone dzieci to:  Mateusz Uniatowski (ZSP Radziki Duże), Krzysztof Ziomek (SP Skrwilno),  Mateusz Kamiński (SP w Skrwilnie), Bartosz Graczyk (SP Skrwilno), Arkadiusz Pilśniak (ZS Nr 5 w Rypinie), Zofia Urbańska (SP nr 3 w Rypinie), Julia Jastrzębska (SP nr 3 w Rypinie), Natalia Błażejewska (SP w Stępowie), Małgorzata Zaborowska (SP w Sosnowie). Laureaci otrzymali upominki i dyplomy sponsorowane przez Rypiński Dom Kultury.

Następnie przyszedł moment, na który z niecierpliwością czekali uczestnicy konkursu filmowego. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody: I nagrodę zdobył film pt. „Niebyt” Kamila Bukłahy z Wrocławia, II nagrodę otrzymał film pt. „Chemia” Julii Pomorovej z Wrocławia, a III nagroda powędrowała do Kacpra Olszewskiego ze Strykowa za film pt. „Na ziarnku maku”. Następnie dla zebranych na sali został zaprezentowany pokaz „Filmów z serca Polski” połączony z prelekcją jurora Jarosława Jaworskiego.

            Mamy nadzieję, że przyszła edycja Festiwalu Filmów Amatorskich przyciągnie jeszcze więcej miłośników sztuki filmowej. Jak pokazało wydarzenie jest to inicjatywa kulturalna, którą należy kontynuować w przyszłości.

J.M.

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się