banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
26 27 28 29 30 31 1
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Niedziela, 14.05.2017
44 Rypińska Wiosna Teatralna

 

 

 

 

W  weekend 13-14 maja w Rypińskim Domu Kultury kwitła już po raz 44 Rypińska Wiosna Teatralna. Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych ściągnął do Rypina teatry niemal z całej Polski. Gościliśmy grupy m.in. z: Bydgoszczy, Garwolina, Ostródy, Olsztyna, Lubawy, Zabrza, Mysłowic, Lipna, Lubawy i oczywiście z Rypina. Oprócz pięknej wiosennej pogody i fantastycznej atmosfery teatralnego święta, w tym roku nie zawiodła publiczność. Przez całe dwa dni na deskach RDK zagrały amatorskie tatry, które w tym roku prezentowały bardzo różnorodny repertuar.  Trudnego zadania – oceny występujących podjęło się jury, w skład którego weszli: Barbara Rogalska – aktorka Baju Pomorskiego w Toruniu,  Rafał Cieszyński – aktor filmowy, teatralny, telewizyjny (rypinianin) oraz Grzegorz Ziomek – dyrektor Rypińskiego Domu Kultury. Do konkursu  stanęło aż 19 spektakli, które prezentowały wysoki poziom artystyczny. Każda grupa miała możliwość rozmowy o swoim przedstawieniu z jurorami, którzy zawsze otwarcie i chętnie udzielali porad młodym aktorom i ich instruktorom.  

W tym roku publiczność miała okazję obejrzeć monodram na finał w wykonaniu aktora filmowego i teatralnego Sebastiana Cybulskiego pt. „Pewniak”.

Po długich naradach zapadł werdykt. Okazało się, że wszystkie zespoły dziecięce zdobyły wyróżnienie, a były to:

„Teatr Siedmiu Krzeseł” z MOK w Lipnie za spektakl „Kot w trampkach” .

- Grupa „Ważki”  z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Rypinie „Niezapominajka” za spektakl „Brzydkie Kaczątko” .

- Szkolny Teatrzyk „Skrzaty” z SP Nr 3  w Rypinie za spektakl „Baśniowy Ambaras” .

- Teatr „Pacynka” z MDK Nr 2 w Bydgoszczy za spektakl „Historia pewnego kredensu” .

- Amatorski Zespół Artystyczny z MCK w Lipnie  ”Dzieciaki Kukiełczaki” za spektakl „Bądź dzieciaku przy trzepaku” .

- Teatr 4-5-6 ze SP Im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie za spektakl „Smok też człowiek”.

Nagrodę dla najlepszego zespołu dziecięcego (500 zł) otrzymała dla Grupa „Tulipany” z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Rypinie  za spektakl  „Bajka o Czerwonym kapturku”.

Ponadto to jury wyróżniło Alternatywną Scenę Ruchu z Rypińskiego Domu Kultury za spektakl „Doktora”.

Poszastali laureaci  44. Rypińskiej Wiosny Teatralnej:

- Nagroda Grand Prix im. Bogusza Bilewskiego -  1200 zł. dla Teatru „Światło i Cień” z Gimnazjum Nr 13 Im. Huberta Wagnera w Olsztynie za spektakl „Cukierek”.

 - Nagrodę za najlepszy spektakl -ex aequo – dwie nagrody

dla „Niezależnego Teatru Dawka Śmiertelna” działającego przy Stowarzyszeniu Edukacyjno-Teatralnym w Mysłowicach za spektakl „Swarożyca”  - 900 zł oraz dla „Teatru Obecności” z Zabrza  za spektakl „Dziady cz. II”  - 900 zł.

-Nagroda za najlepszą rolę aktorską -  750 zł. dla Patrycji Rygielskiej z Rypińskiego Domu Kultury  za rolę w spektaklu „Nie znasz mnie”.

- Nagroda za reżyserię –  750 zł. dla Moniki Kazimierczyk za spektakl  „Multiwitamina”.

Dziękujemy wszystkim za udział w przeglądzie, laureatom serdecznie gratulujemy aktorskiego sukcesu.

Jesteśmy dumni, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się spektakle z Rypina. Mamy nadzieję, że również za rok będziemy mogli gościć teatry z całej Polski, które jak same podkreślają kochają Rypin, bo to miejsce magiczne, do którego zawsze wraca się z przyjemnością.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się