banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
26 27 28 29 30 31 1
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
Wystawa "Wajda 40/90"

20 lutego br w Rypińskim Domu Kultury została oficjalnie otwarta wystawa pt. „Andrzej Wajda 40/90”, która przyjechała do nas z Filmoteki Narodowej z Warszawy. Jest to wspaniałe, plenerowe podsumowanie dzieł filmowych zmarłego w zeszłym roku wybitnego polskiego reżysera. W porządku chronologicznym twórcy wystawy przedstawili filmy fabularne, które bardzo często były ekranizacjami dzieł literackich. Tytuł wstawy nawiązuje to tego, że w momencie 90 urodzin  reżysera (które świętował 6 marca 2016 roku), miał on na swoim koncie 40 filmów fabularnych. Do bogatej twórczości należy dodać ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i imponującą ilość spektakli teatralnych, w tym Teatru Telewizji. Andrzej Wajda za całokształt swojej twórczości otrzymał w 2000 roku Oscara, natomiast  wiele jego filmów zostało narodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce i zagraną. Mimo, że większość jego filmów fabularnych traktuje o przeszłości, to dotykają one  zawsze tożsamości narodowej, mają uniwersalne przesłanie, co sprawia, że twórczość Wajdy doceniania jest poza granicami kraju.

          Mimo, że deszczowa pogoda pokrzyżowała plany, symboliczne otwarcie wystawy nastąpiło w sali kina „Bałtyk”.  Zebranych na uroczystości powiał Grzegorz Ziomek – dyrektor RDK, który w kilku słowach opowiedział  o wystawie i zaprosił na projekcję filmu pt. „Powidoki” – ostatniego działa mistrza polskiego kina, a następnie na dyskusję o filmie i innych działach zekranizowanych przez Wajdę.  W przerwie po seansie -  przed dyskusją, na której obecni byli członkowie działającego w RDK Klubu Miłośników Filmów oraz inni goście można było obejrzeć prezentację dzieł literackich i plakaty filmowe ich ekranizacji.

          Film „Powidoki” zdominował dyskusję Klubu Miłośników Filmów, szczególnie duże wrażenie wywarł na młodzieży, która aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i śmiało wyrażała swoje opinie.

          Wystawę „Andrzej Wajda 40/90” można podziwiać na placu przed Rypińskim Domem Kultury do dnia 10 marca br. Szczególnie efektownie wygląda po zmierzchu.

          Rypiński Dom Kultury serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji wystawy:

          Panu Janowi Rejsowi oraz Panu Mirosławowi Marynwskiemu i pracownikom Przedsiębiorstwa Komunalnego „Komes” w Rypinie.

          Dziękujemy również za patronat medialny : Tygodnikowi Rypińskiemu CRY oraz telewizjom: Rypin.tv  i  TV Rypin.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się