grafika
Imprezy plenerowe

 

 

Dni Rypina          

 Dni Rypina to wyjątkowy czas w naszym mieście. Każdą rocznicę nadania Rypinowi praw miejskich świętujemy w bardzo radosny sposób. Od wielu lat najpierw w maju, obecnie w czerwcu organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalno – sportowe.

 Pierwsza wzmianka na temat „Dni Rypina” w kronikach kulturalnych pojawiła się w 1988r. Wówczas w dniach 27 – 29 maja odbyły się m.in. jarmark staroci, występy artystyczne szkół  i przedszkoli, wystawy malarstwa oraz festyn. Rok później oprócz lokalnych artystów zagrał zespół Lombard. Przez następne lata do dnia dzisiejszego podczas święta miasta zawsze koncertuje gwiazda muzyki rozrywkowej.

Rypiński Dom Kultury od zawsze jest współorganizatorem Dni Rypina, na którym ciąży obowiązek zadbania o prezentacje artystyczne. Jak pokazuje doświadczenie oczekiwania mieszkańców co do części koncertowej są z roku na rok coraz większe. Wszystko jednak zależy od możliwości finansowej miasta i RDK w danym roku, ale zawsze jest tak, że w tym wyjątkowym dla wszystkich rypinian czasie koncertuje popularny w danym momencie artysta. Dni Rypin to także doskonała okazja do zaprezentowania publiczności rodzimych talentów. Dlatego też w charakterze tzw. suportów śpiewają i grają młodzi amatorzy rozwijający swoje pasje muzyczne w murach naszej instytucji.  

 Agra

Rypin Agra to największa plenerowa impreza w mieście. Rypin Agra to przede wszystkim dożynki powiatowe, niekiedy diecezjalne, połączone z targami rolniczymi. Jednym z wielu współorganizatorów tak dużej imprezy jest Rypiński Dom Kultury, który już od lat odpowiada za część artystyczną. Wcześniej Agra odbywała się w drugą niedzielę września. Obecnie od kilku lat stała się imprezą dwudniową. Podczas Agry na stadionie MOSiR mają miejsce prezentacje artystyczne, w których udział biorą zespoły wokalno - instrumentalne, soliści reprezentujący dom kultury, jak również poszczególne gminy powiatu rypińskiego. Zważywszy na rolniczy charakter imprezy podczas Agry na scenie prezentują się głównie zespoły folklorystyczne. Wielkim wydarzeniem, które ściąga na trybuny zawsze tłumy publiczności są wybory Miss Agra. Kandydatki z miasta i gmin powiatu rypińskiego prezentują na scenie nie tylko swoją urodę, ale również inteligencję odpowiadając na pytania dotyczące naszego miasta i jego włodarzy. Z roku na rok wybory Miss Agra zyskują większy prestiż. Wcześniej wydarzenie to miasto charakter bardziej rozrywkowy, spontaniczny. Teraz jest to prawdziwy konkurs piękności, w którym kandydatki pokazują się w kilku odsłonach w ciekawej choreografii. Laureatki konkursu Miss Agra reprezentują potem miasto Rypin na innych regionalnych, a nawet ogólnopolskich konkursach piękności. Podczas Agry prezentacje artystyczne zwieńczone koncertem popularnych zespołów disco polo, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Majówki

Majówki to najmłodsza stażem impreza plenerowa organizowana przez miasto Rypin i m.in. RDK. Moda na spędzanie tzw. długich weekendów na świeżym powietrzu stała się doskonałym pretekstem do stworzenia kolejnej propozycji rozrywkowej dla mieszkańców Rypina. Mianowicie od 2012 roku w nowym centrum miasta przy ul. Nowy Rynek odbywają się prezentacje artystyczne szkół i przedszkoli, lokalnych artystów, wokalistów i sekcji tanecznej RDK, Miejskiej Orkiestry Dętej, połączone z rozstrzygnięciami różnych konkursów szkolnych. Na zakończenie imprezy zawsze koncertuje gwiazda. To sprawia, że nawet w przypadkach niesprzyjającej pogody pod specjalną dużą scena gromadzą się tłumy.

Pikniki rodzinne „Animacje na Wakacje”

To stosunkowo nowa propozycja dla mieszkańców Rypina realizowana przez RDK w okresie wakacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych, którzy spędzają wolny od obowiązku szkolnego czas w domach. O rozrywkę podczas pikniku dbają instruktorzy instytucji, którzy prowadzą gry i zabawy przy muzyce, konkursy wokalne i plastyczne. Do głównych atrakcji należą jednak: malowanie twarzy, skoki na dmuchanych trampolinach, słodkie przekąski, festiwale baniek mydlanych.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się