banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
14 15 16 17 18 19 20
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
I Festiwal Filmów Amatorskich STOPKLATKA

 

 

 

 

Stopklatka w kinie Bałtyk

W miniony weekend 7 – 8 października w Rypińskim Domu Kultury odbył się pierwszy Festiwal Filmów Amatorskich „Stopklatka”. Pomysł na realizację tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego narodził się wraz z otrzymaniem dofinasowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza i Rady Miasta Rypin na projekt „Wielka Sztuka na Ekranie”, w ramach którego zakupiono nowoczesny ekran kinowy. Dzięki temu poprawiła się w sposób wyraźny jakość wyświetlanych filmów w kinie „Bałtyk”, na czym korzystają wszyscy widzowie odwiedzający nasze kino. Również dzięki temu projektowi zrealizowaliśmy warsztaty filmowo – aktorskie dla dzieci i młodzieży podczas minionych wakacji, których owocem była etiuda filmowa pt. „Skarb w Rypinie”. W najbliższej przyszłości będziemy mieli okazję podziwiać „Wielką sztukę na ekranie” i to dosłownie, ponieważ już 27 października br. na dużym ekranie zobaczymy operę Carmen z MET. Dzięki temu projektowi udało nam się stworzyć piękne wydarzenie kulturalne jakim był wspomniany wcześniej Festiwal Filmowy Stopklatka.

Sobota – 7 października była ściśle konkursowa. Jury w składzie: Jarosław Jaworski – współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Tofifest w Toruniu, Grzegorz Ziomek – dyrektor Rypińskiego Domu Kultury oraz Wawrzyniec Turowski – student III roku reżyserii i operatorstwa warszawskiej SAN w skupieniu obejrzało dziewiętnaście filmów zgłoszonych do konkursu. Jurorom w ocenie pomagała grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie.   Po przeszło ośmiu godzinach oglądania krótkich metraży w różnych gatunkach od dokumentu, po fabułę, w godzinach nocnych zapadł werdykt, który oficjalnie ogłoszony został kolejnego dnia.

W niedzielę 8 października w południe Festiwal Stopklatka gościł najmłodszych. Specjalnie dla dzieci z miasta i powiatu został zaprezentowany zestaw bajek krótkometrażowych „Wyobraźnia”, a na deser klasyka szwedzkiego kina familijnego – seans pt. „Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”. Pomiędzy seansami został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater filmowy”. Nagrodzone dzieci to:  Mateusz Uniatowski (ZSP Radziki Duże), Krzysztof Ziomek (SP Skrwilno),  Mateusz Kamiński (SP w Skrwilnie), Bartosz Graczyk (SP Skrwilno), Arkadiusz Pilśniak (ZS Nr 5 w Rypinie), Zofia Urbańska (SP nr 3 w Rypinie), Julia Jastrzębska (SP nr 3 w Rypinie), Natalia Błażejewska (SP w Stępowie), Małgorzata Zaborowska (SP w Sosnowie). Laureaci otrzymali upominki i dyplomy sponsorowane przez Rypiński Dom Kultury.

Następnie przyszedł moment, na który z niecierpliwością czekali uczestnicy konkursu filmowego. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody: I nagrodę zdobył film pt. „Niebyt” Kamila Bukłahy z Wrocławia, II nagrodę otrzymał film pt. „Chemia” Julii Pomorovej z Wrocławia, a III nagroda powędrowała do Kacpra Olszewskiego ze Strykowa za film pt. „Na ziarnku maku”. Następnie dla zebranych na sali został zaprezentowany pokaz „Filmów z serca Polski” połączony z prelekcją jurora Jarosława Jaworskiego.

            Mamy nadzieję, że przyszła edycja Festiwalu Filmów Amatorskich przyciągnie jeszcze więcej miłośników sztuki filmowej. Jak pokazało wydarzenie jest to inicjatywa kulturalna, którą należy kontynuować w przyszłości.

J.M.

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się