banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
14 15 16 17 18 19 20
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Niedziela, 14.05.2017
44 Rypińska Wiosna Teatralna

 

 

 

 

W  weekend 13-14 maja w Rypińskim Domu Kultury kwitła już po raz 44 Rypińska Wiosna Teatralna. Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych ściągnął do Rypina teatry niemal z całej Polski. Gościliśmy grupy m.in. z: Bydgoszczy, Garwolina, Ostródy, Olsztyna, Lubawy, Zabrza, Mysłowic, Lipna, Lubawy i oczywiście z Rypina. Oprócz pięknej wiosennej pogody i fantastycznej atmosfery teatralnego święta, w tym roku nie zawiodła publiczność. Przez całe dwa dni na deskach RDK zagrały amatorskie tatry, które w tym roku prezentowały bardzo różnorodny repertuar.  Trudnego zadania – oceny występujących podjęło się jury, w skład którego weszli: Barbara Rogalska – aktorka Baju Pomorskiego w Toruniu,  Rafał Cieszyński – aktor filmowy, teatralny, telewizyjny (rypinianin) oraz Grzegorz Ziomek – dyrektor Rypińskiego Domu Kultury. Do konkursu  stanęło aż 19 spektakli, które prezentowały wysoki poziom artystyczny. Każda grupa miała możliwość rozmowy o swoim przedstawieniu z jurorami, którzy zawsze otwarcie i chętnie udzielali porad młodym aktorom i ich instruktorom.  

W tym roku publiczność miała okazję obejrzeć monodram na finał w wykonaniu aktora filmowego i teatralnego Sebastiana Cybulskiego pt. „Pewniak”.

Po długich naradach zapadł werdykt. Okazało się, że wszystkie zespoły dziecięce zdobyły wyróżnienie, a były to:

„Teatr Siedmiu Krzeseł” z MOK w Lipnie za spektakl „Kot w trampkach” .

- Grupa „Ważki”  z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Rypinie „Niezapominajka” za spektakl „Brzydkie Kaczątko” .

- Szkolny Teatrzyk „Skrzaty” z SP Nr 3  w Rypinie za spektakl „Baśniowy Ambaras” .

- Teatr „Pacynka” z MDK Nr 2 w Bydgoszczy za spektakl „Historia pewnego kredensu” .

- Amatorski Zespół Artystyczny z MCK w Lipnie  ”Dzieciaki Kukiełczaki” za spektakl „Bądź dzieciaku przy trzepaku” .

- Teatr 4-5-6 ze SP Im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie za spektakl „Smok też człowiek”.

Nagrodę dla najlepszego zespołu dziecięcego (500 zł) otrzymała dla Grupa „Tulipany” z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Rypinie  za spektakl  „Bajka o Czerwonym kapturku”.

Ponadto to jury wyróżniło Alternatywną Scenę Ruchu z Rypińskiego Domu Kultury za spektakl „Doktora”.

Poszastali laureaci  44. Rypińskiej Wiosny Teatralnej:

- Nagroda Grand Prix im. Bogusza Bilewskiego -  1200 zł. dla Teatru „Światło i Cień” z Gimnazjum Nr 13 Im. Huberta Wagnera w Olsztynie za spektakl „Cukierek”.

 - Nagrodę za najlepszy spektakl -ex aequo – dwie nagrody

dla „Niezależnego Teatru Dawka Śmiertelna” działającego przy Stowarzyszeniu Edukacyjno-Teatralnym w Mysłowicach za spektakl „Swarożyca”  - 900 zł oraz dla „Teatru Obecności” z Zabrza  za spektakl „Dziady cz. II”  - 900 zł.

-Nagroda za najlepszą rolę aktorską -  750 zł. dla Patrycji Rygielskiej z Rypińskiego Domu Kultury  za rolę w spektaklu „Nie znasz mnie”.

- Nagroda za reżyserię –  750 zł. dla Moniki Kazimierczyk za spektakl  „Multiwitamina”.

Dziękujemy wszystkim za udział w przeglądzie, laureatom serdecznie gratulujemy aktorskiego sukcesu.

Jesteśmy dumni, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się spektakle z Rypina. Mamy nadzieję, że również za rok będziemy mogli gościć teatry z całej Polski, które jak same podkreślają kochają Rypin, bo to miejsce magiczne, do którego zawsze wraca się z przyjemnością.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się