banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
14 15 16 17 18 19 20
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Powiązane galerie:
Wystawa "Wajda 40/90"

20 lutego br w Rypińskim Domu Kultury została oficjalnie otwarta wystawa pt. „Andrzej Wajda 40/90”, która przyjechała do nas z Filmoteki Narodowej z Warszawy. Jest to wspaniałe, plenerowe podsumowanie dzieł filmowych zmarłego w zeszłym roku wybitnego polskiego reżysera. W porządku chronologicznym twórcy wystawy przedstawili filmy fabularne, które bardzo często były ekranizacjami dzieł literackich. Tytuł wstawy nawiązuje to tego, że w momencie 90 urodzin  reżysera (które świętował 6 marca 2016 roku), miał on na swoim koncie 40 filmów fabularnych. Do bogatej twórczości należy dodać ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i imponującą ilość spektakli teatralnych, w tym Teatru Telewizji. Andrzej Wajda za całokształt swojej twórczości otrzymał w 2000 roku Oscara, natomiast  wiele jego filmów zostało narodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce i zagraną. Mimo, że większość jego filmów fabularnych traktuje o przeszłości, to dotykają one  zawsze tożsamości narodowej, mają uniwersalne przesłanie, co sprawia, że twórczość Wajdy doceniania jest poza granicami kraju.

          Mimo, że deszczowa pogoda pokrzyżowała plany, symboliczne otwarcie wystawy nastąpiło w sali kina „Bałtyk”.  Zebranych na uroczystości powiał Grzegorz Ziomek – dyrektor RDK, który w kilku słowach opowiedział  o wystawie i zaprosił na projekcję filmu pt. „Powidoki” – ostatniego działa mistrza polskiego kina, a następnie na dyskusję o filmie i innych działach zekranizowanych przez Wajdę.  W przerwie po seansie -  przed dyskusją, na której obecni byli członkowie działającego w RDK Klubu Miłośników Filmów oraz inni goście można było obejrzeć prezentację dzieł literackich i plakaty filmowe ich ekranizacji.

          Film „Powidoki” zdominował dyskusję Klubu Miłośników Filmów, szczególnie duże wrażenie wywarł na młodzieży, która aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i śmiało wyrażała swoje opinie.

          Wystawę „Andrzej Wajda 40/90” można podziwiać na placu przed Rypińskim Domem Kultury do dnia 10 marca br. Szczególnie efektownie wygląda po zmierzchu.

          Rypiński Dom Kultury serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji wystawy:

          Panu Janowi Rejsowi oraz Panu Mirosławowi Marynwskiemu i pracownikom Przedsiębiorstwa Komunalnego „Komes” w Rypinie.

          Dziękujemy również za patronat medialny : Tygodnikowi Rypińskiemu CRY oraz telewizjom: Rypin.tv  i  TV Rypin.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się